Videoprezentace

Videa 2023/2024

18.12.2023 | Administrátor webu

Deváťáci rapovali

V úterý 26. března směsice deváťáků v jednotném looku, v mikině s kapucí, opustila školní lavice a natočila videoklip k písni „Přechodníky“. Cílem akce bylo nejen uvolnit napjatou atmosféru před přijímačkami, ale na místě vymyslet celou režii. Text spojuje učivo češtiny (přechodník jako zastaralý slovesný tvar) s realitou i budoucností (přechodník života jako odchod ze základní školy). Ke správnému naladění posloužil při natáčení podchod pod sídlištěm Lázy (v jistém smyslu také přechodník z jednoho místa na druhé) a rap.  Ten je nejen blízký mladé generaci, ale ze všech hudebních žánrů nejlépe vystihuje drásavé a osobní téma. A tak deváťáci rytmicky recitovali (rapovali) a vstřebávali to, že všechno, co přijde, mají ve svých rukou („Nebuď, mačo zabedněnej, vždyť jde přece o tebe!“).

Video ke shlédnutí:

TEXT:

Nejsem slavnej Barracuda, ani ryba s ocasem.

Jsem deváťák se svou vizí a pirátským kompasem.

Denně slyším kecy, že to jsou ty věci,

co mám umět na přijímačky a podobné další sračky.

Nechci tady pedagogy bez rozmyslu hejtovat,

ale zrovna přechodníky je potřeba skrečovat.

Beru v potaz, že tak psala kdysi dávno Němcová,

to byl banger devatenáctek, dnes je doba taková.

A jediný co teď řeším, je přechodník života,

to je hashtag  náctiletých, co tě kámo zamotá.

Není lehký přetočit slajd a začít vše odznova,

můžeš craftit jak chceš dlouho, stejně tě to zavolá.

Kampak půjdeš na školu? To je hláška virální,

toxická jak průjem v gatích, co tě denně prohání.

Oprosti se od všech tlaků, mysli přitom na sebe!

Nebuď, mačo zabedněnej, vždyť jde přece o tebe!

Text: Mgr. Zuzana Valová

Hudba: AI

Divadelní kroužek RockeryPod se představil hrou o pavoucích uvízlých ve vysavači, kteří mluví jazykem současných adolescentů.

„Pavoučí spot“ je první realizací RockeryPod. V letošním školním roce se sešla skupina čtyř divadelníků. Nově ženské seskupení obohatil mužský element. Hra vznikla na motivy textu „Pavouci ve vysavači“ Petra Nikla, současného experimentálního autora, všeuměla, který několikrát navštívil také naše město. Místní mohli zhlédnout výstavu Orbis Pictus, která byla k dispozici ve Společenském domě minulé léto. Z původního Niklova textu zůstaly nepozměněny pouze některé pasáže. Z historie předešlých inscenací RockeryPod je zřejmé, že vedoucí dramatického kroužku Mgr. Zuzana Valová opět volila aktuální téma, a sice invazi členovců do našich teplých příbytků. Současně ji inspiroval repertoár nově používaných slov. Text je směsicí archaismů, hovorových slov, vulgarismů, je zpestřen anglicismy, které se hojně těší oblibě současné mladé generace. Ti z vás, kteří se budete ztrácet, jako ti „pavouci ve vysavači“, prošmejděte slovníky a příručky a obohaťte se o novoty používané v českém jazyce. Buďte cool, buďte trendy, rozvíjejte své „skilly“. Jazyk je úžasný tvárný materiál. Tak GL.

Video ke zhlédnutí zde:

Pokračování článku

Videa 2022/2023

26.04.2023 | Administrátor webu

LONDON 2023 OD SÁRY STANIEKOVÉ

DRAMATICKÝ KROUŽEK ROCKERYPOD

Památka zesnulých:

Bylo nebylo... "Covidohrátky aneb Jak v češtině pitváme covid":

Cup song

EKOŠKOLA Ecogame se šesťáky a sedmáky v Hostětíně