logo Základní škola Pod Skalkou Rožnov pod Radhoštěm
Zobrazit hlavní menu

Dramatický kroužek

DRAMATICKÝ KROUŽEK ROCKERYPOD

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

Divadelní kroužek RockeryPod se představil hrou o pavoucích uvízlých ve vysavači, kteří mluví jazykem současných adolescentů.

„Pavoučí spot“ je první realizací RockeryPod. V letošním školním roce se sešla skupina čtyř divadelníků. Nově ženské seskupení obohatil mužský element. Hra vznikla na motivy textu „Pavouci ve vysavači“ Petra Nikla, současného experimentálního autora, všeuměla, který několikrát navštívil také naše město. Místní mohli zhlédnout výstavu Orbis Pictus, která byla k dispozici ve Společenském domě minulé léto. Z původního Niklova textu zůstaly nepozměněny pouze některé pasáže. Z historie předešlých inscenací RockeryPod je zřejmé, že vedoucí dramatického kroužku Mgr. Zuzana Valová opět volila aktuální téma, a sice invazi členovců do našich teplých příbytků. Současně ji inspiroval repertoár nově používaných slov. Text je směsicí archaismů, hovorových slov, vulgarismů, je zpestřen anglicismy, které se hojně těší oblibě současné mladé generace. Ti z vás, kteří se budete ztrácet, jako ti „pavouci ve vysavači“, prošmejděte slovníky a příručky a obohaťte se o novoty používané v českém jazyce. Buďte cool, buďte trendy, rozvíjejte své „skilly“. Jazyk je úžasný tvárný materiál. Tak GL.

Pavoučí spot

 

ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

Činnost dramatického kroužku na naší škole byla obnovena ve školním roce 2022–2023. Šestice slečen z šestých a osmých tříd společně s vedoucí kroužku Mgr. Zuzanou Valovou se netradičně pojmenovaly jako RockeryPod. Název je složeninou anglického slova „rockery“, které znamená „skalka“, a předložky „pod“. Je evidentní, že při hledání vhodného jména divadelnice vycházely z názvu naší školy.

Divadelníci ve školním roce 2022 – 2023:

Adéla Hrachovcová, Kateřina Javorová, Lucie Kolmačková, Anna Mertová, Michaela Chovancová, Daniela Řehořková

První větší RockeryPod realizací bylo video věnováno „Památce zesnulých“ – druhému listopadu. Nápad vzešel od žákyň, které chtěly, aby naše křesťanská tradice nebyla upozaděna Halloweenem. Nahrávka zpracovává vážné životní téma – stáří a smrt, avšak namísto smutku a pláče má zdůraznit význam vzpomínky, smíření se s podzimem života. Současně se touto tematikou snaží oživit středověký žánr sporu. Video bylo natočeno jako pohled do zrcadla, což spor duše a těla, dualitu lidské bytosti, skrze obraz uvnitř a vně, významně podtrhuje. Jazykové aktualizace a metafory („vycumlaná hašlerka“, „vaperka“) snad vážné téma malinko roztříští.

Památka zesnulých

 

RockeryPod reagoval na výzvu Newton University, která pořádala soutěž zaměřenou na rozvoj prezentačních a rétorických schopností žáků českých a slovenských škol.  Motem tzv. Prezentiády je: „Sezení v lavici tě na život nepřipraví! Odhal sílu svých slov.“ Dramatický kroužek si ze dvou témat (Bylo nebylo, 1+1) vybral téma první.

Bylo nebylo... "Covidohrátky aneb Jak v češtině pitváme covid"

 

Fairtrade 2023

RockeryPod se rozhodl secvičit tzv. cupsong – skupinové číslo, kdy se rytmickým boucháním a posouváním plastových kelímku vytváří melodie. Světově se toto vystoupení předvádí v doprovodu písně Anny Kendrick „When I´m Gone“. K tomuto songu vznikl český text, který podporuje kampaň Fairtrade. Jeho autorkou je vedoucí RockeryPod Mgr. Zuzana Valová. Píseň se nyní připravuje v nahrávacím studiu. Jakmile bude hotová, bude k dispozici ke shlédnutí video.

Cup song

Text písně Cup Song

Kakao, banán, káva, čajíček,

pro požitkáře koníček.

Avšak tam dál někde

hořce chutná,

co ty koupíš

a přitom neplatíš.

Refrén:

Buďme fér,

buďme fér!

Lhostejní už nebudem!

Kup vše s logem Fair trade

a pomoz všude tam,

kde právo spí a není fér!

 

Vydáno: 14. 03. 2023 | Naposled upraveno: 15. 05. 2024 | Autor: Administrátor webu