logo Základní škola Pod Skalkou Rožnov pod Radhoštěm




Zobrazit hlavní menu
Vernisáž na téma olympijské hry

Vernisáž na téma olympijské hry

Ve středu 29. 5. Pod Skalka otevřela brány veřejnosti, která mohla zhlédnout výsledek dlouhodobé práce celé školy. Vernisáž na téma olympijských her se těšila hojné účasti. Vše bylo promyšleno a připraveno do všech detailů. Návštěvníci vstupovali do školy za doprovodu francouzských písní a u rozcestníku věděli přesně, kam jít a co neopomenout. Obří pochodeň zajisté vzbudila zájem hned u recepce.

Vernisáž zahájila paní ředitelka Zita Koláčková, která po svém proslovu vyzvala k mikrofonu bývalou žákyní naší školy a olympioničku Petru Juříčkovou. Ta v den svých narozenin přijala pozvání, přinesla ukázat svůj olympijský dres a mile promluvila k mladé generaci i rodičům o důležitosti motivace ke sportu. Živou dekorací byly u pódia čtyři antické bohyně.

 Kulturní program zahájil pěvecký soubor Hvězdička, který pod vedením paní učitelky Zuzky Vrtalové a doprovodu varhan zazpíval píseň „Pohybem začínat ráno“. Tuto skladbu s chytlavou melodií bychom si klidně mohli broukat vždy po probuzení, neboť byla vytvořena nejen pro potřeby vernisáže a tematiku olympijských her. Nabádá k odhodlání, cílevědomosti a dosahování úspěchu. Sborový zpěv třeťáčků posílený hlasy žákyň druhého stupně vystřídal dramatický kroužek RockeryPod se svou autorskou divadelní hrou „Hurá do Paříže“. Jejím hlavním posláním bylo vtipnou formou říci divákům něco málo o historii i olympijských hodnotách. Na pódiu se po zaburácení hromu objevil Pierre de Coubertin (zakladatel moderních olympijských her) a za doprovodu francouzské hymny Červená čapka (pro Francouze symbol svobody a maskot letošních OH). Divadelníci se snažili navázat kontakt s publikem a zapojit do hry znakovou řeč. Ačkoli měla škola zapůjčené zvukové zařízení, prostor tělocvičny a dav akustice nepřál. Všichni herci si ale čas na jevišti užili a byli pochváleni za své výkony i kostýmy. Buřinka, stylový čagan, červený baretek působily vskutku famózně. Celou kulturní parádu zakončily žákyně 5. B, které zatančily píseň, která taktéž vznikla na půdě naší školy. Slečny si celou choreografii vymyslely samy a zapojily do ní podobně jako dramaťák znakování. Kulturní trio propojovalo Coubertinovo krédo „Rychleji – Výše – Silněji“ (Citius – Altius – Fortius), které se stalo olympijským motem a ručně namalováno na plachtě zdobilo podskalskou stage. Čtvrté slovo motta „Cummuniter = Společně“, které bylo Mezinárodním olympijským výborem schváleno až na zasedání v Tokiu Thomasem Bachem, bylo naplněno během příprav ve škole díky spolupráci hned několikrát a v den vernisáže příchodem návštěvníků jsme ho obsáhli zcela. Jedinečné bylo také to, že se podařilo panu školníkovi smontovat pódium a účinkující si mohli zkusit, jaké to je stoupnout si „na prkna, co znamenají svět“ přímo ve škole.

Podstatnou částí celé akce byla prezentace výtvarných prací. Nástěnky zdobily tematické výkresy, ale i výtvory, které si hrály s plasticitou. Použity byly různorodé materiály jako drátek, střepy, dřevo, karton, látka, knoflíky, roličky od toaletního papíru, alobal, těstoviny apod. Učitelé se snažili vyzvat žáky, aby přemýšleli o tom, jak využít zbytkový materiál kreativně, jak věci recyklovat. K vidění byly taktéž 3D objekty jako Eiffelova věž, hřiště a stadiony, sádrové medaile, malované kameny, dřevěné obrazy s hřebíky, okna zdobily lapače snů s olympijskými sportovci. Prostor byl věnován i výsledkům atletických závodů našich žáků. Monumentálně působila vzpomínková fotokoláž s pařížskou scenérií v pozadí umístěná na konci Galerie. U řady nástěnek, projektů a děl se kolemjdoucí zastavovali i na delší chvíli, neboť vedle vizuální stránky hodnotili také textovou. Dopisy druháčků o tom, komu by dali medaili, vykouzlily svou autenticitou mnoho úsměvů. K přečtení byly i básně, slogany, mimy apod. U děl se objevovaly i fotografie přímo z hodin tvoření, které byly jasným důkazem spolupráce i zapálením pro věc. Opomenut nezůstal ani foto koutek, kde si každý mohl vybrat své aranžmá a stoupnout si na stupínek vítězů.

Škola a zejména naši tělocvikáři počítali i s nejmenšími dětmi a v prostoru atria připravili řadu drobných disciplín (střílení, házení, žíněnky atd.). Aktéři za své výkony dostali sladkou odměnu, nálepku nebo medaili s logem školy vyrobenou 3D tiskárnou. Sport mohly děti vyměnit za kreativní dílničku, která na ně čekala „U rybiček“. Mohly luštit křížovky, skládat puzzle nebo navlíkat korálky.

K dokonalosti celé akce přispěla v jídelně francouzská kavárnička. Pastelově fialová barva, rostlinné motivy na oknech a živé levandule přenesly návštěvníky do oblasti francouzské Provence. K dispozici byla fairtradová káva, pochutiny sladké (makronky, profiterolky, tartaletky, muffiny, perníky) i slané (cibulový koláč, chlebíčky, tyčinky, bagety). K poslechu hrála cimbálová muzika rodiny Nechanických.

 Bylo to zkrátka velkolepé! Dokládají to i milé vzkazy v knize návštěv i slova pana starosty Jana Kučery a rodičů. To všechno je odměnou za velké úsilí. Děkujeme, že jsme mohly být u zrodu myšlenky, příprav, realizace, že jsme zažily týmovou spolupráci dětí i kolegů a že nám 29. května všem bylo prostě fajn!

 

Zuzana Valová, Sylva Štědrá, Eva Veselá, Hedvika Děcká (hlavní organizátorky akce)

Vydáno: 04. 06. 2024 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook