Středověký den ve 3.A

28. září je státní svátek. To znamená, že nejdeme do školy a většina rodičů nevstává ráno do práce. Ale proč? Vzpomínáme na knížete Václava.. A kdo to byl? A proč na něj vzpomínáme? Proč ne na někoho jiného? Padaly otázky ve 3.A jedna za druhou…..takže, to bylo tak…

27.9. v pátek se učebna téměř proměnila ve středověké tržiště. Rozvoněla se jablka, hrušky, modraly se švestky, v košíku se culily ořechy a oříšky. Ošatku zdobily křížaly, na dřevěných talířích lákaly šťavnaté mrkvičky, jemně pokrájený celer, kedlubny a papriky, rajčátka všech velikostí i barev. Do třídy vešla usměvavá dlouhovláska s dalším tajemným košíkem vyloženým bílým plátnem. Nesla na trh vajíčka, čerstvý voňavý chléb a ovoce. Za ní spěchala kamarádka také s vajíčky a chlebem s křupavou kůrkou a  pomazánkou z tvarohu a bylinek. Tamhle další koš s ovocem a bylinkami, tamhle další velký plný jablíček. Objevila se jedna křehká středověká šlechtična, veselé usměvavé kramářky a chalupnice, o bezpečí všech dbali dva rytíři, třídou zvesela chodila krčmářka, prostě, nevědli byste, kam koukat dřív.

A vzali jsme to pěKně z gruntu – od doby, kdy k nám přišli ti dva prima bratřI ze Soluně, kteří mají sochu nahoře na Radhošti. Zkusili jsme napsat svá jména hlaholicí; jak jsme si najednou libovali v současném psacím písmu! Potom jsme, pravda, pár let přeskočili, ale zato víme, jak se asi bydlelo kolem roku 900, čím se živili obyvatelé hradišť a budoucích vesnic a měst.

Svačinku doplnila plná mísa kaše s medem a se skořicí; kterou jsme jedli  všichni najednou – inu středověk (nezbyla ani kapka). Když pročtete bedlivě jarmareční zboží, nemáte dojem, že zdravá strava není tak úplně novinkou?

A potom už jsme zkoumali, hledali, bádali, doplňovali, šifry luštili, abychom zjistili, jak to vlastně s tím Vaškem bylo. Kdo to byl, jak asi vypadal a co všechno se i v dnešní době kolem jeho osoby točí. Pili jsme k tomu čaj s medem a šlo nám to báječně. Mrkli jsme na Václavské náměstí (museli jsme vyluštit), vzpomínali jsme, copak drží tamní Václav v ruce (čtyřsměrka), kolik roků bylo Vašíkovi, když zemřel táta Vratislav (násobilkový had), jak se jmenoval jeho mladší bratr (šifra) a podobnně. Ale víme toho spoustu.

Úplně nakonec jsme si alespoň virtuálně prohlédli korunovační klenoty a každý jsme si vyrobili vlastní svatováclavskou korunu.

A jestli je Václav opravdu s rytíři v Blaníku nebo ne…no, co myslíte vy?

Vavrečková H.

Vydáno: 02. 10. 2024 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook