První férová snídaně na Podskalce

U nás na Podskalce se poprvé snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů v Rožnově p.R. Školní zahrada se v sobotu 9. 5. 2015 proměnila v piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních zemědělců.

Můžeme se pochlubit největší účastí (200 lidí) ze všech 137 měst České republiky, které se do akce zapojily. Dali jsme tím jasně najevo, že nás zajímá, kdo a za jakých podmínek pro nás pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Piknik proběhl na Světový den pro fair trade.

Maminky, babičky a děti přinesli voňavé bábovky, chutné pomazánky ze surovin od místních pěstitelů či z fairtrade potravin. Ochutnali jsme fairtradovou kávu, čaj, kakao a nově i džus.

Atmosféra byla úžasná. Hrála nám hudba z míst, odkud pocházejí fairtrade potraviny. Vzduchem se linula vůně vonných indických tyčinek. Děti si mohly zaskotačit při soutěžích, dospělí ochutnávali potraviny z celého světa i od lokálních pěstitelů. O problematice spravedlivého obchodu se lidé mohli dozvědět nejen od organizátorů a ze spousty letáčků, ale i formou zhlédnutí filmů, které odhalovaly pravdu o pracovních podmínkách lidí v Indii, Vietnamu, Pakistánu, Africe… Příjemně jsme si popovídail a navázali nové kontakty.

Za úspěšností akce stojí vzájemná spolupráce hned několika organizací … spolu s námi celou akci řídili i farníci z Římskokatolické farnosti v Rožnově p. R., ZŠ Sedmikráska nám zapůjčila dětské hřiště s prolézačkami, Střední škola zemědělská a přírodovědná v Rožnově p. R. přispěla ochutnávkou vlastnoručně vyrobených sýrů, jogurtů.

Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Celou akci natočila i místní televize Beskyd: http://www.tvbeskyd.cz/v-roznove-probehla-prvni-ferova-snidane/

Mgr. Michaela Kubiszová - fairtrade koordinátor na škole

Vydáno: 15. 05. 2015 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook