Povídání Ekotýmu s vedoucí naší školní jídelny

Ve středu 21.11. o velké přestávce jsme se sešly v kanceláři s vedoucí školní jídelny paní Olivíkovou. Spolu s p. učitelkou Mrlíkovou jsme se ptaly na různé otázky, které nás zajímaly.

Překvapilo nás, že jsou kontejnery u kolárny určeny hlavně pro kuchyň a že si zbytky odváží drobní chovatelé zvířat. Bavily jsme se o tom, jak děti plýtvají potravinami, nedojídají obědy. Školní kuchyň dostala od Ekotýmu 3 koše na třídění odpadů a oranžové pytle na nápojové kartóny. Schůzka s vedoucí jídelny byla zajímavá a hodně jsme se dozvěděly.

Napsala Sandra Fuksová a Jana Randýsková ze 7.A

Datum: 21.11.2013
Účastníci: p. Olivíková vedoucí kuchyně, p.uč.Mrlíková, Fuksová Sandra, Randýsková Jana

„Co se v kuchyni třídí?“

Sklo – do sběrné nádoby u parkoviště
Plasty – obaly od potravin do sběrné nádoby, plastové přepravky se vrací
Papír – krabic je hodně, do kolárny velké, do koše a sběrné nádoby malé papírové obaly
Nápojové kartóny, ostatní – do směsného odpadu
Hliník – se neřeší

„Kdo se stará o květinovou výzdobu v jídelně?“

Paní Kolečková. Ekotým ji pochválil, protože se nám květiny moc líbí. Žáci výzdobu už tolik neničí, více si jí váží.

„Kolik se denně vyhazuje jídla ze školní kuchyně?“

30 – 50 l odpadu (vrácené obědy dětí a odpad z čištění zeleniny)

„Kde končí zbytky z kuchyně?“

Odváží si je 3 drobní chovatelé pro kačeny a prasata, s chovateli má škola smlouvu. Speciální kontejnery a likvidace zbytků je velmi drahá a promítlo by se to do ceny obědů.

„Jaká je tedy hodnota obědů?“

Hodnota oběda pro žáka z 2.st. je 45,-Kč, ale žáci platí 25,-Kč. To je jen cena použitých potravin. Stát doplácí na provoz jídelny a práci kuchařek.

„Proč děti vrací tolik jídla?“

Špatně si navolí oběd a nechutná jim to. Nemají hlad, protože si nakoupí sladkosti v bufetu.

ZÁVĚREM

Ekotým předal do kuchyně 3 velké plastové koše na papír, plast a sklo.

Ekotým požádal paní kuchařky, aby velké papírové krabice nosily do kolárny, od které dostaly klíče. Nemusí je rozkládat, to udělají členové Ekotýmu v pátek. Uvolní se tak místo ve sběrné nádobě a kartóny putují do sběru.

Ekotým zařídí pro kuchyň na MÚ oranžové pytle na nápojové kartóny.

Ekotým se domluvil, že si může na okna přidat kaktusovou zahrádku.

Vydáno: 17. 12. 2013 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook