Podskaláci ve Vídni, aneb Učíme se německy

V pátek 19.4.2024 se brzy ráno v 4.15 sešlo u dvouposchoďového autobusu cestovní kanceláře A21 celkem 58 žáků a čtyři učitelé.  Od ZŠ Pod Skalkou se autobus vydal na tradiční poznávací cestu do Vídně. Účastníky byli žáci Podskalky, kteří si zvolili němčinu jako povinný druhý cizí jazyk v sedmém ročníku a pokračují v něm v osmém a devátém ročníku s hodinovou dotací 2 hodiny týdně. Zájem o Vídeň měli i šesťáci, kteří se chystají němčinu teprve studovat nebo zatím s volbou druhého jazyka váhají. A nakonec jsme autobus doplnili také spolužáky, kteří se učí jiný druhý cizí jazyk než němčinu. Jako doprovod se na cestu vydali: paní asistentka Děcká, učitel dějepisu pan Lumír Ondřej, pan učitel Krňa a učitel německého jazyka pan Janošek.

V autobuse do Mikulova vládla netrpělivost a zvědavost. Celkem dvacet dětí bylo ze šestého ročníku a především ti byli plni očekávání. Vrásky nám dělalo počasí, ale naštěstí nebyl hlášen déšť. Od česko-rakouských hranic začali deváťáci prezentovat své připravené referáty o Rakousku a Vídni a jejích zajímavostech. Z mikrofonu v autobuse se tak všichni dozvěděli zajímavé informace o těch místech, která jsme měli v plánu ve Vídni navštívit, ale vyslechli jsme si také referát o císařovně Sissi a udělali si krátkou exkurzi do základů němčiny. Prvním z těchto míst byl zámek Schönbrunn – do roku 1918 letní rezidence rakouských císařů. Tam jsme se za slunečného počasí a teploty kolem 12 stupňů prošli na vyhlídku Gloriette, kde děti dostaly rozchod, aby se s celým rozlehlým zámeckým parkem samy seznámily. Po přejezdu do centra města jsme nejdříve viděli náměstí Marie Terezie, následně dvě velká muzea – uměleckohistorické a přírodověděcké, budovu nejvyššího soudu, vídeňskou radnici, parlament, Volksoper a další vídeňské památky. Dále naše kroky vedly do areálu Hofburg, kde jsme si prohlédli známé kočáry (Kutsche) tažené koníky s vozky zvanými „Kutscher“. V Hofburku trvale žije v jednom z křídel rakouský prezident. Dříve to byla zimní rezidence Habsburků. Viděli jsme také slavné koně Lipizaner v jejich jezdecké škole. Zmínit musíme i Albertinu, kde se nachází rozsáhlé umělecké sbírky. Po nákupní Kärtnerstrasse následoval rozchod u dominanty Vídně Stephansdom. Po rozchodu byli opět všichni dochvilní a podělili se s námi o zážitky s kolem štěstí u obchodu s čokoládou Lindt. Poté už následovala pro všechny žáky ta nejdůležitější část, kterou byla návštěva zábavního parku Prater. Rozlehlý areál s nespočtem cenově dostupných atrakcí je velkým lákadlem. Téměř tři hodiny v Pratru si všichni za přijatelného počasí užili. Cesta zpět uběhla velmi rychle a tak jsme asi ve 23 hodin přijeli k Podskalce a rozešli se plni dojmů do svých domovů. Poděkování patří všem dětem, které byly velmi rozumné a při srazech dochvilné, a také oběma sympatickým řidičům z CK A21.

Dne 21.4.2024, Janošek Miloslav

Vydáno: 22. 04. 2024 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook