Lyžařský výcvik sedmáků na Kohútce, 11.2.-16.2.2024

Každoroční lyžařský výcvik se konal i v tomto školním roce. Již před lyžákem byly pochybnosti o stavu sněhu na sjezdovkách a tak rodiče své děti svěřovali učitelům (Sedlák, Tolar, Janošek a paní asistentce zdravotnici Děcké) s obavou, že draze vypůjčené vybavení nebude vůbec použito. Na pobytový „lyžák“ jezdíme více než 10 let a na Kohůtce jsme mívali termín i v druhé polovině března a lyžovali jsme. Únor 2024 se ale stane pravděpodobně nejteplejším v historii měření.

Z Rožnova od školy jsme vyráželi v neděli 11. února odpoledne. Lyžařský areál na Kohútce v Novém Hrozenkově není pro naši školu ničím novým. V roce 2017 jsme byli v tomto středisku ubytováni na komfortním horském hotelu Portáš. V roce 2018 jsme bydleli na ubytovně Javorka a v následujících letech jsme strávili kurz v horském hotelu Spartak a jednou dokonce i v chatkách hotelu Kohůtka. Tentokrát jsme se vrátili opět na Javorku. Naše řady sedmáků doplnili ještě někteří deváťáci z 9.A. Spolu s námi sdíleli náši ubytovnu ještě osmáci ze ZŠ a MŠ Sázava.

V neděli 11.2. proběhlo ubytování a podmínky pro lyžování nebyly ideální. „Spojovačky“ byly uzavřené, nebo měly omezený provoz.  Na hlavních sjezdovkách bylo sněhu málo. Situace se měla zhoršit po několika dešťových dnech, jak nám řekl personál Javorky. Po ubytování se šlo na krátkou procházku po okolí a večer v rámci programu jsme si prošli pravidla chování na ubytovně a organizační a bezpečnostní záležitosti s blížícím se lyžováním. Také pondělí 12.2.20224 začalo krátkými přeháňkami. Začátečníci se přemístili na rovinku u ubytovny a ostatní se šli rozřazovat na nejbližší sjezdovku. První a druhé družstvo zvolilo odpoledne procházku na hotel Portáš. Večer jsme měli další program a povídání o lyžování. Od úterka se už nejezdilo na bodovky, ale na třídenní skipas. Dopolední i odpolední lyžovaní v úterý proběhlo bez problémů a večer byly na programu připravené referáty obou tříd sedmáků.

Středa: Všichni začátečníci se naučili rychle „plužit“ a to i na sněhu, který byl ráno namrzlý a později odtával. Ve středu se tak na krátké sjezdovce pouze rozjezdili a přemístili se na „pomu“ vedle hotelu Kohútka. Středeční večer proběhl ve znamení maškarního veselí a nechyběl ani lyžařský kvíz.  Večer jsme měli maškarní rej masek, které se prezentovaly krátkým dialogem s porotou nebo si připravily ve skupinkách scénky. Porota rozhodla o tom, že nejlepší masku a provedení scénky měl Mirek Horut. Další podařené a oceněné masky najdete v naší fotogalerii.

Ve čtvrtek jsme se dopoledne v minulých letech vždy zlepšovali ve stylu a všichni trénovali na odpolední závod ve sjezdu, který měl kategorii dívek, chlapců a snowboardistů. „Závod“ tentokrát proběhl v nouzovém režimu bez lyží, protože na slalom nebyly na svazích podmínky. Tělocvikáři vymysleli zábavnou dráhu s názvem „Cesta sněhu“ s dovednostními úkoly, kterou absolvovali všichni sedmáci. Bylo zajímavé, jak se někteří zdrželi u úkolu pana učitele Tolara: „nakresli domeček jedním tahem“. Odpoledne jsme si nenechali ujít vyhlášené borůvkové knedlíky na hotelu Kohůtka a navštívili jsme tamní vyhlášenou restauraci. Po večeři se udílely ceny nejlepším jednotlivcům a hodnotily se i další podařené výkony na sjezdovce během celého lyžáku. Opět všechny potěšily drobné sladké odměny.

V pátek se balilo a místo lyžování se šlo na procházku na hotel Portáš. Stav sjezdovek byl již k lyžování nevhodný. Na závěr jsme si udělali ještě společnou fotku a cesta domů autobusem už proběhla v klidu, jako ostatně celý lyžařský výcvikový kurz. Za to bychom chtěli poděkovat našim sedmákům a také deváťákům a pohodovým zaměstnancům Javorky.

Dne 17. 4. 2024, Mgr. Miloslav Janošek

Vydáno: 27. 02. 2024 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook