London 2023

Ve dnech 16. - 21. 5.2023 vyrazili žáci ZŠ Pod Skalkou na poznávací zájezd do Anglie. Místem pobytu a cílem akce byl Londýn. Zájem o poznávací zájezd byl velký a celkem se akce zúčastnilo 37 žáků a tři učitelé. Společně s námi se do Londýna vypravila také ZŠ Sedmikráska, která obsadila druhou polovinu autobusu s 32 žáky a dvěma učiteli. V dobré náladě a s úsměvem jsme absolvovali celou cestu plnou zážitků a podnětů pro náš další život.

Vyjeli jsme z parkoviště u koupaliště v Rožnově v úterý v 7 hodin ráno a po náročné cestě a téměř probdělé noci jsme ve středu nad ránem dorazili k francouzskému Calais. Tentokrát jsme vjeli do vlakové soupravy Eurotunelu, která s námi urazila cca 50 km pod Lamanšským průlivem. Častěji jsme v minulosti cestovali k anglickým břehům trajektem, ale tentokrát byl zvolen Eurotunel.  Ten si člověk nijak zvlášť neužije – moře máte sice nad hlavou chvilkama jen pár desítek metrů, ale není vidět, stejně jako nejsou vidět útesy nebo racci. Z vlakové soupravy a tunelu jsme vyjeli do Londýna a už asi v 7 hodin ráno jsme vychutnávali sluneční paprsky na parkovišti u O2 Arény (u zastávky metra North Greenwich). V blízkosti byla rozbahněná Temže, nad hlavou London Cable Car, Millennium Dome a 18m vysoká socha Monster with Bowl. Po Temži jsme se hned první den v Londýně svezli lodí, která nás dopravila do centra města. Během jízdy jsme mohli poprvé obdivovat londýnské památky a být ohromeni Tower Bridge. Big Ben a další památky jsou po rekonstrukci a tak se zlatě leskly v londýnském slunci.  Prošli jsme kolem soch na Parliament Square, prohlédli si místo nedávné korunovace krále Karla III. u Westminster Abbey a zamířili parkem k Buckingham Palace, který nás překvapil davy lidí a nečekanou promenádou s hudbou. Krátce jsme zastavili v Primark a hladoví jsme dorazili do Soho na oběd. Ne všichni ale obědvali v této čínské čtvrti, někteří upřednostnili Mc Donald´s.  Na Trafalgar  Square byly genderově „uvědomělé“ semafory s různými pohlavími, pouliční umělci a hudebníci a především malíři malující křídou na zem. Umění jsme mohli obdivovat také v National Gallery se stovkami děl od světoznámých malířů. Cestu zpět jsme absolvovali metrem a řekli si, že příště raději už pouze lodí, protože jsme byli rádi, že jsme nikoho v metru neztratili. Navečer jsme se s obavami vydali na Meeting Point a později do rodin, které si nás všechny rozvezly do svých domovů v blízkém okolí. Jídlo a trocha konverzace předcházely zaslouženému odpočinku.  Druhý den ráno všem svítily oči a sdělovali si své jedinečné zážitky z rodin. Čekalo nás městečko Rochester - historické město v Kentu v jihovýchodní Anglii na řece Medway, asi 48 km jihovýchodně od Londýna. Následovala procházka do nedalekého Chatthamu s jeho námořním muzeem a poté cesta autobusem k Leeds Castle. Za stále slunečného počasí jsme dali rozchod v areálu hradu na 2,5 hodiny, ale bylo to málo. Především pro ty, kteří hned na začátku zavítali do bludiště. Časté marné pokusy nalézt cestu do středu bludiště vedly mnohdy až k zoufalství. Draví ptáci nebo minigolf anebo zahrady a parky v areálu byly velkým lákadlem. Vrcholem všeho byla návštěva samotného hradu, který v době před sto lety sloužil k bujarým večírkům londýnské smetánky a „povalečskému“ stylu života, jaký známe z anglických detektivek. Nakonec jsme se ještě v parku hromadně vyfotili a vydali se opět do rodin. Třetí den jsme navštívili několik zajímavých míst. Prvním z nich bylo městečko Wilmington s postavou Long Man. Dále to byl nádherný křídový mys Beachy Head poblíž Eastbourne s nádhernou vyhlídkou na moře, ke kterému jsme dojeli autobusem. Odsud následovala 4km dlouhá procházka až ke křídových útesům  Seven Sisters. Poté jsme se vydali na fish and chips do přímořského letoviska Brighton. Během rozchodu jsme šli nejdříve k pláži a máčeli si nohy, boty a kalhoty v moři. Jiní vyrazili do města a potvrdili, že Brighton je multikulturní světové centrum svobodného vyznání, který je častým centrem festivalů a koncertů. Opět unavení jsme dorazili na poslední noc do rodin, se kterými jsme se poslední den v sobotu ráno rozloučili a vyrazili na celý den do centra Londýna.

Opět lodí jsme se čtvrtý den dostali k Tower Bridge a pevnosti Tower. Podařilo se koupit lístky a společně s dalšími deseti tisíci lidmi jsme se v sobotu dostali do pevnosti na prohlídku. Jen ti nejstatečnější si tam vystáli dlouhou řadu na korunovační klenoty. K vidění tam bylo ale mnoho dalšího. Poté jsme se přesouvali podél Temže a za opět nádherného počasí jsme měli jako na dlani mrakodrapy pojmenované Pencil, Walkie Tolkie (vysílačka), Cucumber (okurka), Shard of Glass (střep)  a další. Cilem bylo dostat se k Tate Modern přes Millennium Bridge a trochu si prohlédnout St Paul´s Cathedral. Po rozchodu a návštěvě galerie moderního umění Tate Modern jsme se měli přepravit k autobusu opět lodí. Bohužel měla lodní doprava komplikace a až 2 hod. zpoždění a tak jsme s obavami využili podruhé londýnské metro. Naštěstí jsme nikoho neztratili a tak jsme u O2 Arény nakoupili v Tescu sladkosti domů a vydali se na cestu zpět. Ta uběhla celkem rychle a bez komplikací.

My učitelé děkujeme našemu průvodci panu Navrátilovi za trpělivost, informace a schopnost měnit aktuálně program, naší milé průvodkyni Nikol za přátelské vystupování a veškerou pomoc. Řidičům díky za bezpečný dojezd. Děkujeme taky dětem a to nejen z Podskalky, ale taky ze Sedmikrásky, že byly v pohodě a ztratily se jen jednou a to na chvilku. Užili jsme si to určitě všichni, protože „When a man is tired of London, he is tired of life. Samuel Johnson“

Miloslav Janošek

videodokumentace od Sáry Staniekové:

Vydáno: 26. 05. 2023 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook