Hurá do Paříže

Divadelníci RockeryPod ukončili divadelní sezónu hrou s tématem letní olympiády

Premiéru své autorské hry „Hurá do Paříže“ předvedli divadelníci na vernisáži naší školy ve středu 29. května. Hra se snaží poutavým způsobem představit základní hodnoty i stručnou historii olympijských her. Vedle postav ze současnosti (dva žáci a reportérka) se objeví po zaznění hromu zakladatel moderních olympijských her Pierre de Coubertin a za doprovodu francouzské hymny Červená čapka, která se nosila za Francouzské revoluce a stala se symbolem svobody a maskotem letošních olympijských her. Vedle časové smyčky je hra impozantní i z jazykového hlediska – každé z postav byl pečlivě vybírán slovník. Žáci mluví hovorovým jazykem současných adolescentů, zatímco baron Coubertin, který přicestoval z minulosti, s oblibou využívá archaické řeči a přechodníků. Ve hře zaznívá jeho krédo „Rychleji – Výše – Silněji“ (Citius – Altius – Fortius), které se stalo olympijským motem. Čtvrté slovo motta „Cummuniter = Společně“, které bylo Mezinárodním olympijským výborem schváleno až na zasedání v Tokiu Thomasem Bachem, dramatický kroužek naplňuje kontaktem s publikem, které se snaží naučit olympijské motto znakovým jazykem. Jsme v tom zkrátka všichni a jedině společné úsilí přináší rychlejší a lepší výsledky. Hra tím přenáší olympijské hodnoty do běžného života a vedle estetického zážitku navíc nabádá ke spolupráci. Bohužel jsme nedostali povolení zveřejnit nahrávku na youtube kanálu. Přikládáme alespoň pár fotek a scénář.

Účinkující:

Uvaděčka – Adéla Hrachovcová