Beseda: Kouření, nikotin, marihuana a energetické drinky, pro žáky 4.- 8. tříd

V pondělí a úterý 13. a 14. května 2024 jsme měli ve škole návštěvu. Přivítali jsme lektora pana Romana Tylše z odvykacího centra Jakoby Hobby až z dalekého Trutnova.

Pan Tylš přijel za našimi žáky 4., 5., 6. a 7. tříd s preventivním programem na téma nikotinových výrobků, který byl zaměřen zejména na mezi dětmi oblíbené nikotinové sáčky. V 8. ročních přednášel pan Tylš na téma marihuana a energy drinky.

Přednáška byla velice poutavá žáci 4. a 5. tříd byli namotivovaní hrou a následnými odměnami hltali každé lektorovo slovo. Pan Tylš nám na své přednášce představil různé druhy nikotinových výrobků, vysvětlil nám rozdíly mezi nimi, objasnil, co nám přinášejí, v čem spočívají rizika a jaké riskujeme jejich užíváním následky. Imunitu přirovnal velmi trefně k bazénu s živou vodou, víme už, co je to dopamin, jak vypadá dehet a proč je ten nikotin vlastně tak nebezpečný.

Pan Tylš prozradil naším žáků spoustů zajímavých informací. Například věděli jste, že i v nejslabším nikotinovém sáčku je množství nikotinu stejné jako v 10 klasických cigaretách? A nebo, že nejsilnější nikotinový sáček obsahuje tak obrovské množství této látky, že může dosavadního nekuřáka i zabít?

Pan Tylš se neostýchal mluvit o věcech otevřeně, na rovinu, bez obalu. Takže všichni už ví, že kouřením či užíváním nikotin. sáčků riskují nejen rakovinu, ale také selhání srdce, infarkt, leukoplakii, paradentózu a další...

Program byl velmi nenucený a zábavný. Nejbystřejší žáci byli na závěr odměněni unikátními odznáčky a velkou pochvalou.

No a každý se teď může svobodně podle sebe rozhodnout jak s novými informacemi o nikotinu, nikotinových sáčcích a cigaretách, marihuaně a energy drincích naloží.

Magdaléna Dlabajová

Marek Sedlák