Beseda Kybernetická šikana v souvislostech

Dnešní digitální éra přináší s sebou nejen nové možnosti a příležitosti, ale bohužel i nové formy rizik. Jedním z nejpalčivějších problémů, kterým můžou děti čelit online, je kyberšikana. S cílem zvýšit povědomí a poskytnout studentům nástroje k prevenci se v Základní škole Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm uskutečnila beseda, která osvětlovala toto téma pro žáky 5. a 7. ročníků.

Beseda, která se 15. a 16.ledna 2024 uskutečnila na naší, byla vedena odborníkem na kyberbezpečnost a zaměřila se na identifikaci, prevenci a řešení situací spojených s kyberšikanou. Žáci byli povzbuzeni k otevřenému dialogu a sdílení svých vlastních zkušeností. Cílem bylo vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se žáci cítí schopni hovořit o problémech, kterým čelí na internetu.

V průběhu besedy byli žáci seznámeni s různými formami kyberšikany, jako jsou urážky, šíření fám nebo vyloučení ze sociálních skupin. Odborník zdůraznil, že klíčovým prvkem v boji proti kyberšikaně je prevence. Studenti se naučili rozpoznávat varovné signály a měli možnost diskutovat o vhodných krocích k ochraně svých online identit.

Jedním z hlavních bodů besedy bylo také zdůraznění role školních a rodinných prostředí při prevenci kyberšikany. Žáci byli povzbuzeni hledat pomoc u svých učitelů nebo rodičů, pokud se ocitnou v obtížné situaci online. Vytváření zdravých vztahů a komunikace bylo prezentováno jako klíčový nástroj k prevenci kyberšikany.

Beseda byla zakončena užitečnými tipy a nástroji, které mohou žáci využít k ochraně své digitální identity. Důraz byl kladen na to, že prevence kyberšikany není pouze otázkou technických dovedností, ale také schopnosti vybudovat bezpečné a důvěryhodné vztahy online.

Základní škola Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm si klade za cíl nejen poskytnout kvalitní vzdělání, ale také chránit studenty před moderními výzvami, kterým mohou čelit. Beseda o kyberšikaně je jedním z kroků směrem k vytvoření informované a bezpečné online komunity, kde si žáci mohou bezpečně vyměňovat informace a názory.

Mgr. Magdaléna Dlabajová, Mgr. Marek Sedlák

Vydáno: 23. 01. 2024 | Autor: Administrátor webu | Sdílet na facebook